WARSZTATY PRAKTYCZNE
Innowacyjna, autorska propozycja prowadzenia procesu rekrutacyjnego jako całości: od momentu decyzji
o poszukiwaniu pracownika do podpisania umowy
o pracę z wybranym kandydatem.
Inspirujące warsztaty, pozwalające na odmienne i znacząco zwiększające efektywność podejście do procesów rekrutacyjnych w Państwa organizacji.
è CEL I SPOSÓB REALIZACJI SEMINARIUM:
Szkolenie ma na celu zmianę jakościową w podejściu do procesu rekrutacyjnego i kandydatów. Pozwala prowadzić rekrutację w oparciu o zupełnie inne niż zwyczajowo przyjęte fundamenty procesów HR i gwarantuje dobór pracownika nie tylko o najlepszych kwalifikacjach, ale też o najwyższym stopniu dopasowania do zespołu i stawianych przed nim zadań.
Prowadzone jest w formie warsztatów w trzech panelach, odpowiadających stopniom zaawansowania (do wyboru):
Panel II – ROZSZERZONY – pozwala na utrwalenie i rozwinięcie wiedzy i umiejętności zdobytych podczas Panelu Podstawowego, gwarantuje nabycie znaczących kompetencji w prowadzeniu rekrutacji w oparciu o nową metodologię.
Panel III – ZAAWANSOWANY – poszerza zdobyte umiejętności o unikatowe zagadnienia, takie jak metodologia prowadzenia rozmów z elementami czerpanymi między innymi z metod przesłuchań FBI czy metod wywierania wpływu.
- PANEL I - nabór trwa
- PANEL II - nabór trwa
- PANEL III - nabór trwa
è SEMINARIUM SKIEROWANE JEST DO:
- dyrektorów i kierowników działów HR;
- specjalistów rekrutujących pracowników, osób odpowiedzialnych za proces planowania zatrudnienia, rekrutacji i selekcji kadr;
- pracowników firm doradztwa personalnego, agencji pośrednictwa pracy;
- doradców zawodowych;
- pracowników administracji publicznej i urzędów pracy;
- przyszłych pracowników działów HR;
- właścicieli firm;
- osób zainteresowanych tematyką rekrutacji i selekcji.
Udział w szkoleniu pozwoli osobom działającym w branży human resources inaczej spojrzeć na proces rekrutacyjny, da podstawy dla znalezienia jak najlepszego członka Państwa zespołu, a nie „zapełnienia etatu”. Uczestnicy poznają zasady i sposoby prowadzenia rekrutacji innowacyjną metodą począwszy od momentu rozpoczęcia poszukiwania pracowników, na podpisaniu umowy z najlepszym kandydatem kończąc.
è TRENER:
Beata Karczewska - wieloletni kierownik działu kadr i HR w administracji rządowej, dysponujący znaczącym i wszechstronnym przeszkoleniem z zakresu naboru i selekcji kandydatów. Uprawnienia dodatkowe: Inspektora Ochrony Danych, Inspektor Ochrony Informacji Niejawnych oraz Inspektor Bezpieczeństwa Teleinformatycznego, Dysponuje pełnym przeszkoleniem i praktyką w zakresie ochrony informacji niejawnych oraz stosownymi poświadczeniami bezpieczeństwa, wydanymi przez Krajową Władzę Bezpieczeństwa, popartymi poświadczeniami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej i krajów należących do Paktu Północnoatlantyckiego (NATO).
è PROGRAM SEMINARIUM
Zajęcia są prowadzone metodą warsztatową opartą na pełnej aktywności zarówno trenera jak i uczestników szkolenia poprzez ćwiczenia, studia przypadków, scenki rodzajowe, pracę indywidualną, symulacje i mini- wykłady z omówieniem przykładów z życia i prezentacją multimedialną. Przedmiotem zajęć są poszczególne etapy procesu rekrutacyjnego oraz potrzeby i możliwości osób biorących udział w warsztatach. Uczestnicy poprzez doświadczenie kształcą i trenują różne sytuacje, często spotykane w pracy HR.
- Proces rekrutacji i selekcji: kluczowe elementy skuteczności na poszczególnych etapach rekrutacji (Kiedy rekrutacja wewnętrzna? Kiedy, jak i gdzie szukać pracowników poza firmą (wachlarz narzędzi do wykorzystania podczas rekrutacji zewnętrznej z elementami działań search’owych)
- Specyfikacja idealnego kandydata. Czym jest kompetencja a co nią nie jest? (tu także kilka słów o tworzeniu ogłoszeń o pracę skutecznych i zgodnych z prawem)
- Employer Branding: czym jest i jaki ma związek z procesem rekrutacji i selekcji – praktyczne wskazówki, na co zwracać uwagę w ramach kształtowania wizerunku pracodawcy.
- Metodyka weryfikacji aplikacji.
- Elementy testowania kandydatów, tworzenie autorskich testów, zadania testujące.
- Rozmowa kwalifikacyjna i jej struktura (zasady i sposoby badania kompetencji podczas rozmowy, skuteczne pytania, pytania na które szkoda czasu oraz te, które są niezgodne w świetle obowiązującego prawa, skala kłamstwa i jak ją intuicyjnie sprawdzać)
- Weryfikacja uzyskanych informacji o kandydacie.
- Właściwy (?) wybór.
- Błędy rekrutującego, wpływające na ocenę kandydata.
Warsztaty praktyczne towarzyszą realizacji każdego z założonych punktów programu szkolenia i stanowią minimum 80% jego czasu trwania. Prowadzone są poprzez różnego rodzaju gry, symulacje, studium przypadku, ćwiczenia indywidualne i grupowe, testy, kwestionariusze, role, opinie i analizy, burzę mózgów czy dyskusję moderowaną).
è Po szkoleniu PODSTAWOWYM uczestnicy będą potrafili:
- Przygotować kompetencyjny profil stanowiska pracy
- Wykorzystać zróżnicowane metody rekrutacji wewnętrznej oraz zewnętrznej
- Przygotować skuteczne i zgodne z prawem ogłoszenie o pracę
- Wykorzystywać narzędzia z zakresu Employer Branding i łączyć je ze skuteczną polityką rekrutacji i selekcji
- Adekwatnie do potrzeb dobrać metody selekcji
- Właściwie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną
- Dokonać weryfikacji informacji podanych przez kandydata
- Unikać błędów w procesie oceniania kandydata
è Po szkoleniu ROZSZERZONYM uczestnicy będą potrafili:
- połączyć wiedzę i umiejętności nabyte podczas panelu podstawowego z nowo uzyskanymi informacjami, co pozwoli skutecznie przeprowadzać cały proces rekrutacyjny w oparciu o nową metodę i wybierać potencjalnie najlepszych przyszłych pracowników Państwa organizacji
è Po szkoleniu ZAAWANSOWANYM uczestnicy będą prawdziwymi ekspertami w zakresie naboru i oceniania potencjalnych kandydatów i ta zmiana jakościowa będzie w Państwa organizacji naprawdę widoczna.